Habergec.Com Aranan Kelimeler:romatizması Değerlendirme: 10 / 10 056073
habergec.com
08.02.2016 Pazartesi
Ana Sayfa
:: Detaylı Arama
Kelime(ler) 
Tür 
Yayıncı 
Zaman 
Sırala :: Türler
Gazeteler
İnternet Siteleri
Televizyonlar
Radyolar
Diğer

:: Gruplar
 

romatizması

Sebepsiz Ağrıların Sebebi Fibromiyalji Olabilir
Haberler.com
01.02.2016
16:57
Fatih Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burcu Önal, yumuşak doku romatizması olarak da bilinen fibromiyalji sendromunun toplumun yüzde 2’sinde görüldüğünü söyledi.
Haberler.com
Sağlık
01.02.2016
SebepsizAğrılarınSebebiFibromiyaljiOlabilirSebepsiz Ağrıların Sebebi Fibromiyalji Olabilir
'Kulunç' en çok kadınlar ve işkoliklerde görülüyor
Zaman
19.01.2016
17:03

Algoloji (Ağrı) Uzmanı Doç. Dr. Kader Keskinbora, modern hayatın stresi, yoğun iş temposu, kronik yorgunluk ile hayatın gittikçe zorlaştığına dikkat çekti. Keskinbora, neredeyse günümüzün moda hastalığı haline gelen, halk arasında kulunç olarak da bilenen, yumuşak doku romatizması anlamına gelen fibromiyaljinin pek çok kişiyi etkisi altına aldığını kaydetti. Keskinbora, Fibromiyalji, yüzde 80 oranında mükemmeliyetçi kadınlar ve işkoliklerde görülüyor. uyarısında bulundu.

Algoloji (Ağrı) Uzmanı Doç. Dr. Kader Keskinbora, fibromiyalji hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Keskinbora, hastalığın boyun, sırt, boyun, omuz ve kalçalarda bir türlü geçmek bilmeyen tutulmalar, kas ağrılarına neden olduğunu vurguladı. Keskinbora, 3 aydan uzun süren yaygın kas-eklem ağrısı, vücutta bazı hassas ağrılı noktalar, yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize kronik bir hastalık olan fibromiyalji her yaşta ve her iki cinste de görülebiliyor. Ancak sıklıkla 25-60 arası ve kadınlarda, erkeklerden daha fazla rastlanıyor. Özellikle mükemmeliyetçi kadınlar ve işkolikler risk altında. ifadesinde bulundu.

UYKU BOZUKLUĞU AĞRIYI ARTIRIYOR

Keskinbora, strese bağlı olarak gelişen tutulmaların, beyin ve çevre sinirler arasındaki iletimde görev alan serotonin ve adrenalin gibi bazı kimyasal maddelerde eksiklik veya bozukluğa neden olabildiğini açıkladı. Keskinbora, Vücutta ağrı algılanmasında önemli olan bu maddelerin eksikliği üzerine eklenen, aşırı stres ve endişe ise durumu daha karmaşık bir hale getiriyor. Son çalışmalar depresyon, uyku bozukluğu ve çevresel faktörlerin fibromiyalji yakınmalarını kısır döngüye çevirdiğine dikkat çekiyor. diye kaydetti.

TEK SEANSLIK RAYOFREKANS TEDAVİSİ

Keskinbora, tedavide öncelikle serotonin ve adrenalin maddelerini yerine koyan antidepresanların kullanımının büyük önem taşıdığını söyledi. Keskinbora, hastalığın tedavisi hakkında şu açıklamalarda bulundu: Beraberinde yapılması gereken boyun, omuz ve sırttaki ağrılı tetik noktalara radyofrekans tedavisi uygulamasıdır. Radyofrekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyofrekans iğnesi ile ağrılı tetik noktalara girilerek radyofrekans akımı pulsed modunda 10 dakika uygulanır. Yapılan çalışmalarda başarı yüzde 70 oranındadır. Hastaya uygulama bir kez yapılır ve ortalama 6 ay ile 2 yıl süresi boyunca hastaların boyun ve sırt ağrıları azalır. Pulsed radyofrekans akımı uyguladığı bölgede doku hasarı yapmadan ağrı sağaltımı sağlar, bu nedenle bu işlem hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.

(CİHAN)

Zaman
Sağlık
19.01.2016
KulunçençokkadınlarveişkoliklerdegörülüyorKulunç en çok kadınlar ve işkoliklerde görülüyor
Toplam "2" adet haber bulundu!
Sayfa:
Site üzerindeki bütün haberler kaynak belirtilerek dış kaynakların rss servisleri kullanılarak gösterilmektedir.
www.habergec.com site üzerindeki haberlerin doğruluğundan sorumlu değildir.
İletişim:info@habergec.com
Uçak Bileti