Habergec.Com Aranan Kelimeler:trilyona Değerlendirme: 10 / 10 049247
habergec.com
08.02.2016 Pazartesi
Ana Sayfa
:: Detaylı Arama
Kelime(ler) 
Tür 
Yayıncı 
Zaman 
Sırala :: Türler
Gazeteler
İnternet Siteleri
Televizyonlar
Radyolar
Diğer

:: Gruplar
 

trilyona

Selim Işıklar - Borsada yönü yabancı yatırımcı belirliyor
Zaman
07.02.2016
02:13

ABD Başkanı Barack Obama önceki gün ABD ekonomisi ile ilgili konuşmasında, “En güçlü ve en dayanıklı ekonomiye sahibiz.” cümlesini kullandı.

Obama 2008 Kasım ayında başkanlık seçimini kazandığında ABD ekonomisi 1929 buhranından sonraki en kötü krizini yaşamaktaydı. Otomotiv devleri, bankalar, sigorta şirketleri, mortgage şirketleri batma noktasına gelmiş, işsizlik oranı yüzde 4lerden yüzde 10a yükselmiş ve ülke 1930larda içine düştüğü ekonomik krizin benzerini yaşıyordu.

Amerikayı dipten döndüren gelişme Obamanın akıllı dış politika ve krizden çıkışta izlediği yumuşak güç politikası oldu. Bir yandan bozulan morallere yeniden toparlanma imkanı sağlayan teşvik politikalarını uygulamaya koydu. Diğer yandan tüm zorluklara rağmen ülkeyi 11 Eylül saldırılarının ardından sürekli bir savaş haline sokarak 2 trilyon dolarlık savaş harcaması yapan George Busha nazaran ekonomiyi yıpratacak sıcak çatışmalardan kaçınması ABD ekonomisine güç verdi.

ABD merkez bankası FEDin genişlemeci para politikaları ve sıfıra yakın faiz politikası işsizliği 7 yılda yüzde 10dan 4,9a indirdi, ülkenin gayri safi milli hasılasını 14,4 trilyon dolardan 18 trilyona yükseltti. Sekiz yılda yüzde 24 büyüyen ABD ekonomisi hızla büyüyen Çine karşı hamlesini yaparken, gelişmekte olan ülkeler bu dönemde dolar bazında bir gerileme yaşamaya başladı. Sözgelimi Türkiye ekonomisi 2008 ABD krizinde 614 milyar dolar civarında bir büyüklüğe sahip iken 8 yılda geldiği nokta ancak yüzde 9 civarında bir büyüme ile 730 milyarlık seviye.

Sonuç olarak para 2001-2010 yıllarında kaçtığı ABDye geri dönüyor. Petrol fiyatları 2000li yıllardaki düşük seviyelere geriledi. Petrol fiyatlarının düşmesi diğer emtia fiyatlarına yansıdı ve bakırdan, demir çeliğe dolar bazında büyük düşüşler yaşandı. 2016 yılının ilk ayı son bulduğunda gelişmelere baktığımızda İran ambargosunun kalkması bölge ticaretine bir soluk getirebilecek düzeyde. Ancak Suriyede yaşanan istikrarsızlıklar ve çatışma süreci, piyasalarda iyimser havaya çok hızlı darbe vuracak ihtimaller olarak ortaya çıkmış durumda. Sınırlarımızdaki çatışmalar ve Güneydoğuda yaşanan terör olayları negatif baskıyı artıran ve yatırım iştahını azaltan en önemli unsurlar.

İran BOTAŞa 1 milyar dolar geri ödeyecek

Siyasette ve demokraside yaşanan geriye gidişler Türkiyenin geleceğe umutla bakmasını engelleyecek düzeyde. Kısa vadede İranın BOTAŞa geri vereceği 1 milyar dolar ve ABnin 3 milyar Euro civarında tek sefere mahsus göçmen yardımı kısa vade için bir parasal rahatlama getirebilir. Ancak ekonomide en zayıf noktamız olan cari açık sorunu azalmasına rağmen devam eden bir problem. Bunun üstüne ocak ayı enflasyonu geçen yılı ikiye katlayarak yüzde 1,82lik artış gösterirken, yıllık enflasyon çift haneye yaklaşarak yüzde 9,58 seviyesine yükseldi. Makroekonomik temeller artık zorlanmaya başladı. Borsalar istikrarsız bir şekilde hareket ederken, Euro/dolar paritesinin 1,12ye yükselmesiyle TL karşısında bir ara 2,89a kadar düşen dolar, daha sonra hızla 2,92 liraya kadar yükseldi. Doların son haftada gerilemesinin en önemli sebebi Euro/dolar paritesinin 1,08 seviyesinden 1,12ye yükselmesi oldu. Tahkim kararının belli olmasıyla İranın BOTAŞa 1 milyar dolarlık geri ödeme kararı psikolojik olarak düşüşü destekledi.

Piyasa bir ileri iki geri modunda

Borsaya gelince… 2015 yılının son iki ayında yabancı yatırımcılar 2 milyar dolara yakın satışla endeksi 68 bin puana kadar geri getirmişlerdi. 2016 yılının ilk ayında bir miktar geri alım yapmış gözüküyorlar. Ancak yaptıkları 100 milyon dolarlık alım sonrası endeks 75 bin sınırına dayanmış durumda, dikkatli olmakta fayda var. Bilançolar yavaş yavaş geliyor. Teknoloji ve beyaz eşya firmaları kârlarını son çeyrekte artırmış gözüküyor. Bankalar ise geçen yıla göre bir miktar kâr düşüşü yaşamış durumda. Önümüzdeki hafta sonuna kadar vergi dairelerine ulaşacak bilançolar hisse bazında sert hareketlerin devamına yol açacaktır. Ancak beklentili sektörler İran pazarının açılmasıyla ilgi odağı olmaya başladı. Sermaye artışı bekleyen şirketler bilançolardan sonra her yıl olduğu gibi genel kurul tarihine kadar ilgi çekici olacaklardır. Piyasalar bir ileri, iki geri modunda hareket ediyor. İyimser hava oluştuğunda gündem değişiyor ve iç siyaset başta olmak üzere Rusya gerilimi, sıcak çatışma endişeleri dillendirilmeye başlayan Suriye harekatı gibi negatif faktörler bu havayı çok çabuk dağıtabiliyor. Bu nedenle gerektiğinde iyimser olmakla birlikte gerçekçi olmak bu dönem için söylenebilecek düstur olmalıdır.

Altında direnç noktası 1.180 dolar

2016, emtia ve pariteler için ilginç bir yıl olmaya devam edecek. Altın direnç bölgesi olan 1.180 dolara yaklaşarak 1.173 dolardan kapattı. Dolar geçen hafta tüm para birimleri karşısında gevşek bir s

Zaman
Köşe Yazıları
07.02.2016
SelimIşıklar-BorsadayönüyabancıyatırımcıbelirliyorSelim Işıklar - Borsada yönü yabancı yatırımcı belirliyor
MHP'den Borusan ve Çimtaş firmalarına yapılan satışın iptali açıklaması!
Emlak Kulisi
01.02.2016
16:57
Milliyetçi Hareket Partisi Gemlik İlçe Teşkilatı, 2012 yılında Belediye encümeni tarafından Borusan ve Çimtaş firmalarına 25 trilyona yapılan yaklaşık 60 dönümlük satışın, Danıştay Kararı ile iptal edilmesi üzerine basın açıklaması yaptılar.
Emlak Kulisi
Emlak
01.02.2016
MHPdenBorusanveÇimtaşfirmalarınayapılansatışıniptaliaçıklamasıMHPden Borusan ve Çimtaş firmalarına yapılan satışın iptali açıklaması
Eroğlu: "Eski Türkiye de Bir Göletin 22 Yılda 24 Trilyona ...
Haberler.com
19.01.2016
14:55
Görüntü Dökümü : Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlunun soruları cevaplaması Eroğlu, AA Editör Masasında (7) Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Su Temin Projesine ilişkin, Karar verdikleri zaman biz hazırız ama kendileri henüz karar vermiş değil. İnşallah önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz.
Haberler.com
Güncel
19.01.2016
EroğluEskiTürkiyedeBirGöletin22Yılda24TrilyonaEroğlu Eski Türkiye de Bir Göletin 22 Yılda 24 Trilyona
Toplam "3" adet haber bulundu!
Sayfa:
Site üzerindeki bütün haberler kaynak belirtilerek dış kaynakların rss servisleri kullanılarak gösterilmektedir.
www.habergec.com site üzerindeki haberlerin doğruluğundan sorumlu değildir.
İletişim:info@habergec.com
Uçak Bileti